Furkan Koçak Kişisel Sergi

Furkan Koçak Kişisel Sergi: 2021 Çevrim içi Portfolyo Genç Sanat Projesi kapsamında kişisel sergi fırsatı verilen sanatçının sergisi…

Furkan Koçak

5 Nisan 1997 yılında Konya’da doğdu. Yetenek sınavlarına girdi ve 9 farklı üniversitenin girmiş olduğu tüm bölümlerini asilden kazandı. 2016-2020 tarihleri arasında Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Resim Bölümü 3.lük ve Onur Belgesiyle bitirdi.2020’de Necmettin Erbakan Üniversitesi Pedagojik Formasyon Programını başarıyla tamamladı. Müziğe olan tutkusu onu müzik yapmaya itti ve 2018 yılında müzik stüdyosunu kurdu.

2020 yılında 15 ten fazla resim sergisinde yer aldı. 2020 yılında 3 tekli şarkı yayımladı. Yurtdışından iki büyük müzik firması ile ortak proje çıkardı ( Cymatics, Distrito One Records ). Kendisi şarkı yazarı, müzisyen, müzik yapımcısı ve ressam olan Furkan, müzik ve resim yapıp üretmeye, yapımcılıkla uğraşmaya devam ediyorY akında süreceği bir müzik albümü ile dinleyicileriyle buluşmayı planlıyor. Kariyerine serbest sanatçı olarak devam ederken Selçuk Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmakta.

Sanat Anlayışı: İçsel karmaşadan kurtulup, özlenen şeylerin yerini yeni ve daha güçlü unsurlarla doldurmak değil miydi yaşamak? Sevgiyi ararken kaybettiğimiz, kaybederken bu yolda acısıyla, tatlısıyla sancılar çektiğimiz olmadı mı hiç? Hepimiz bu belirsizliğin içerisinde kendi karanlığımızı geride bırakıp İçsel huzuru aramıyor muyuz? Herkesin kendisine ait bir yolu ve çizgisi var. Kimisi gezerek kendisini avutur, kimisi resim, kimisi müzik… Kimisi de sevdiği kişiyi yada unsuru unutmak için başka şeylerle değiştirmeye çalışarak kurtuluşunu aramıyor mu? Ben duygusal olarak çöküntüye girdiğimde yada içsel boşluğumda sıkışmaya başladığımda kendimi müziğimde ve resmimde bulmaktayım. Elime fırçamı alıyor ve içsel karanlığımdaki mekanlarda kayboluyor, bu küçük gezintide yaşadığım ve gördüğümü tuvalime aktarmaya çalışıyorum. Bazen göremiyor duyuyorum. İşte duyduğum zamanlarda gitarıma ve kalemime gidiyor elim ve kendimi müzik yaparken buluyorum. Melodiler oluşturuyor, şarkılar yazıyorum. Yaşamış olduğum hüznü, belirsizliği ve tutkumu tuvalime ve müziğime aktarıyorum. Resimlerimde bazen renklere, bazen de figürlere anlam yüklüyorum. Her rengin, her karakterin yeri bende ayrı anlamlar ifade etmekte. Özellikle kırmızı ve mavi. Sanatımda bir müddet daha içsel karmaşamı yansıtmaya devam edeceğim. Bu benim yolum ve kurtuluşum.

Furkan Koçak Kişisel Sergi